Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’ ın Katılımı ile Yapımını Üstlendiğimiz Seydişehir Seyyid Harun Veli Parkı Çevre Düzenlemesi Projemizin Temel Atma Törenini Gerçekleştirdik

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak olan ve yapımını üstlendiğimiz Seyyid Harun Veli Parkı Çevre Düzenlemesi  temel atma törenlerine katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Seydişehir’e değer katacak yatırımın temel atma törenine katılarak, ilçe esnafıyla ve vatandaşlarla bir araya geldi. Seyyid Harun Veli Parkı Çevre Düzenleme Çalışması temel atma töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2014 yılında uygulanmaya başlanan Yeni Büyükşehir Yasasıyla birlikte ilçelerde önemli değişikliler olduğunu belirtti.

“Burası eski cazibeli günlerine tekrar kavuşacak”

Seyyid Harun Veli Türbesi çevresi üzerinde uzun süredir çalıştıklarını anlatan Başkan Altay, “Seydişehir’in kalbi, kurucusu olan Seyyid Harun Veli Hazretlerinin türbesinin ve camisinin bulunduğu mekanda atıyor. Biz de buradaki eski yapıların kamulaştırılması ve yeni bir düzenlemeyle hayata geçirilmesi için bir çalışma yürütüyoruz. Şu anda birinci etabın temel atma törenindeyiz. Buraya güzel bir kafeterya, çevre düzeni ve ziyarete gelenlerin faydalanacağı bir sosyal tesis yapılacak. İkinci etapla ilgili sadece üç binamız kaldı kamulaştırma için. İnşallah o bölgede bir meydan düzenlemesiyle birlikte Seyyid Harun Veli Hazretleri’nin türbesi ve cami etrafı düzene girmiş olacak. Arasta’nın da yapılmasıyla birlikte burası adeta eski cazibeli günlerine tekrar kavuşmuş olacak. İlçe başkanımızla, belediye başkanımızla koordineli şekilde Seydişehirimizin yarınlarını inşa etmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Temeli atılacak tesisin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Seyyid Harun Veli Hazretlerine yakışan bir ortam oluşturuyoruz”

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal da, “Bu projeyi 2014′ te göreve geldiğimiz günden itibaren Büyükşehir Belediyemizle beraber çalışmaya başladık ve bugün kamulaştırmaların büyük çoğunluğu bitti. İkinci etabın da kamulaştırmalarının %90′ ını tamamlandı. Eksik kalanları da yine Büyükşehir Belediyemizle beraber tamamladıktan sonra önümüzdeki yıllarda Seyyid Harun Veli Hazretleri’ne yakışan bir ortamı oluşturmuş olacağız. Hem yaşam alanı hem tarihi dokunun korunması hem de Arasta Çarşısı’nın yeniden can kazanması ile 3-4 tane güzel işi birlikte tamamlayıp Seydişehir’in hizmetine açmış olacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 bin 700 metrekare alanda yaptırılacak; kafeteryası, süs havuzu, amfisi, kamelyaları ve yeşil alanlarıyla Seyit Harun Veli Parkı Çevre Düzenlemesinin temeli dualarla atıldı.