Tapu Müdürlüğüne başvurmak için iki yol mevcut. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden bir e-randevu alarak başvuru işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

  • “Yeni randevu al” butonuna tıkladığınızda karşınıza bir sayfa açılıyor ve size dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hatırlatılıyor. Aynı zamanda bu kullanıcı sözleşmesi hükmünde olduğu için ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.
  • Ekranın alt kısmındaki 6 haneli güvenlik kodunu girdikten sonra karşınıza birkaç adımlı bir ekran çıkıyor.
  • Sırasıyla kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi girip işleminizi hangi müdürlükte gerçekleştirecekseniz onu seçiyorsunuz.
  • Daha sonraki aşamada yapmak istediğiniz işlem türünü belirliyorsunuz. Alım satım, miras veya ipotek kaldırma gibi farklı alt kategoriler mevcut.
  • Son aşamada talep ettiğiniz randevu tarihini giriyorsunuz ve sistem size uygun saatleri gösteriyor. Tercihinize göre randevunuz belirleniyor ve bir onay maili alıyorsunuz.

Tapu müdürlüklerinden alınan randevulara bir takvim yılı içinde 5 kez riayet etmediğiniz taktirde tekrar randevu oluşturmanıza izin verilmez. Ayrıca aynı gün için sadece tek bir randevu oluşturma hakkı verilir.

Tapu Müdürlüğüne başvurmanın diğer yolu ise devlet dairelerine gidip şahsen başvuru yapmaktır. Sıramatik üzerine TC kimlik numaranızı girerek sıra alabilirsiniz ancak öncelik internet üzerinden randevu alan kişilere verilir.

  • Sıranız geldiğinde ön başvuru odasına girerek randevunuzu oluşturursunuz. İşlem türünüze göre bir randevu saati belirlenir ve telefonunuza mesaj olarak gönderilir.
  • Gerekli tapu harcını yatırdıktan sonra banka dekontu ve tapu işlemleri için gerekli belgelerle birlikte randevu saatinden on beş dakika önce müdürlükte hazır bulunmanız gerekir.